THK_LMK30LUU Rectangular Flanged Linear Ball Bearing - Double, Steel Housing, Long Type
0 reviews 0 sold. Only 999 remain
Negotiable (specific conditions to required)
Brands
Product Code: LMK30LUU
  • Product Description
    A rectangular flange long type linear bush that is easy to fix.
    LMK30LUU
    ▶ A rectangular flange long type linear bush, a kind of ball bush bearing.
    ▶ It has an LMF-L type flange and four flat surfaces for easy fixation.
    ▶ With a low core height, it is more suitable for compact design than round flange type.
    ▶ Made of reinforced carbon steel, it has excellent durability and precision.
    ▶ The inner diameter is 30mm, the outer diameter is 45mm, and the length is 123mm.
    onfigured Specifications
    Product Type
    Flange
    Motion
    Linear Motion
    Style
    Standard Form
    Housing Material
    [Steel] Bearing Steel
    Outer Cylinder Surface Finish
    [None] No Surface Treatment
    For Shaft Diameter(mm)
    30
    Overall Length L(mm)
    123
    Flange Type
    Standard Flange
    Lubrication Type
    Anti-Rust Only (customer needs to add own Grease)
    Outer Diameter D(mm)
    45
    Type
    Flanged End Face
    Length
    Long
    Ball Recirculating Type
    [Double] Double
    Dynamic Load Rating(N)
    2490
    Basic Static Load Rating(N)
    5490
    Precision
    High Grade
    Inscribed Bore Diameter Tolerance(mm)
    Eccentricity(µm)
    20
    Flange Shape
    Square type
    Ball Material
    Steel
    Seal Option
    UU: Seal attached on both ends
    Retainer Material
    Resin
    Operating Temperature Min(°C)
    -15
    Operating Temperature Max(°C)
    80
    RoHS
    10
    -20%
    [WOOSUNG] Ten Commandments Metal Pen-Ballpoint Pen..
    Ship from South Korea
    -32%
    [WOOSUNG] Gift Set Metal Book Mark (Cross)+Ten Com..
    -22%
    [Wefun] Snack24 Mega Mixed Snack Set 32P – Extra-L..
    -50%
    [thejoen] 50 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -40%
    [thejoen] 20 pieces of sweat absorption hairbands ..
    -36%
    -58%
    [Thejoen] 100 pieces of sweat absorption hairband ..
    -13%
    [Tendergarden] Morning Breeze Room Spray Nr.51 100..
    -7%
    [Tender garden] Hydro Perfumed Body Wash 300ml-pre..
    -9%